Безпека в Інтернеті

Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки  дітей, що загрожує їхньому життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив  соціальних мереж в інтернеті. Для підвищення обізнаності педагогічних  працівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей Міністерство освіти і науки України розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних  заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків. 

МОН РЕКОМЕНДУЄ...
Ресурс доступу:Безпека дітей в інтернеті

Рекомендації  МОН для педагогічних  працівників  та  батьків 

Корисні інформаційні ресурси та можливості, які можна використовувати при плануванні та організації практичних занять у навчальних закладах з питань кіберзахисту та кібергігієни:

1. «Чемпіони кібербезпеки» - просвітницько-профілактична гра у форматі вікторини.

Гра безкоштовна. Застосунок можна скачати з Google Play за назвою або за посиланням:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whotir.cyberchamp&hl

2. Онлайн-курс «Основи кібербезпеки для школярів», створений CRDF Global в Україні у співпраці з ГО «Смарт Освіта» та Technomatix. Цей курс допоможе відрізнити правду від фейків, розкаже, з ким спілкуватися в інтернеті безпечно та хто таки насправді кіберзлочинеці. Цільова аудиторія: 1-4 класи, 5-6 класи, 7-9 класи, 10-11 класи. Курс безкоштовний.

Посилання: https://cyberkidsukraine.org/mc/index.php/usr/login/login

3. «Гра про кібербезпеку Spoofy». Ресурс та гра призначені для використання у молодших класах та дитячих садках. 

Посилання: https://spoofy.ee/uk/parent

4. Ігри та комікси з питань інформаційної безпеки від «Онляндії». Розраховані на дві вікові групи: 7-10 років та 11-14 років. Діти та молодь можуть ознайомитися з питаннями інформаційної безпеки, причитавши історії-комікси. 

Посилання: https://disted.edu.vn.ua/media/bp/html/oppilaille.htm

5. Курс із мережевого етикету й безпеки. Розроблений компанією Google у співпраці з Міністерством освіти і науки України. Цей безкоштовний онлайн-курс призначений для учнів, вчителів, містить текстові матеріали, відеоролики та завдання, які допомагають інтегрувати вивчення мережевого етикету та правил безпеки в навчальну програму. 

Посилання: https://digitaledu.org.ua/

6. Посібник «Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість». Містить матеріали та методики, які допоможуть вчителям викладати основи безпеки в Інтернеті. 

Посилання: https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2018/08/PRESS.pdf

7. Онлайн-курс «Кіберпростір та кібербезпека» для молодих людей, які хочуть знати як захистити себе та свою інформацію у кіберпросторі, розроблений Громадською організацією «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» спільно з Управлінням протидії кіберзлочинам у м. Києві Департаменту кіберполіціі Національної поліції України за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Мета курсу: підвищення рівня обізнаності учнівської молоді щодо кібербезпеки, сприяння формуванню навичок безпечної поведінки у кіберпросторі.

Посилання: https://cyber.volunteer.kiev.ua/#/

8. Спеціальний онлайн-курс «Основи кібербезпеки», створений представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні (CRDF Global in Ukraine). Буде корисним для педагогів та учнів старших класів. 

Посилання:https://state-cyber edu.org/mc/index.php/usr/login/registration

9. Освітні серіали на платформі «Дія. Цифрова освіта»:

«Кіберняні» https://osvita.diia.gov.ua/courses/cybernanny

«У безпеці» (серія 13. Інформаційна гігієна та кібербезпека, принципи перевірки джерел) - https://osvita.diia.gov.ua/courses/in-safety

«Обережно! Кібершахраї» https://osvita.diia.gov.ua/courses/attention-cyber-fraudsters

«Основи кібергігієни» https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyber-hygiene

«Про кібербулінг для підлітків» https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyberbullying

Золоті  правила  безпеки в Інтернеті для дітей

1. Нікому без дозволу батьків не давайте  особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи.
2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.
3. Ніколи не погоджуйтеся  на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.
4. Не посилайте свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.

5. Не відповідайте  на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

6. Розробіть з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

7. Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки
8. Завжди дотримуйтесь сімейних правил Інтернет-безпеки: вони розроблені для того, щоб ви почували себе комфортно і безпечно у мережі.
9. Не давайте  нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям.
10. Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами.
11. Не робіть  протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.
12. Не шкодьте і не заважайте  іншим користувачам.





Як допомогти дитині безпечно користуватись 

Інтернетом: ідеї для батьків


Немає коментарів:

Дописати коментар